جوان‌ سازی پوست

جوان‌ سازی پوست

آفتاب، اختلالات پوستی، افزایش سن و حتی وراثت، همگی می توانند در ایجاد ناهنجاری های پوستی در صورت و سایر نقاط بدن نقش داشته باشند. این موارد شامل بی نظمی های بافتی مانند چین و چروک و اسکار آکنه، تغییرات رنگدانه مانند کک و مک، لکه های خورشیدی یا رگ های خونی قابل مشاهده است. علاوه بر این، پوست ممکن است رنگ خود را از دست بدهد، احساس سفت شدن کمتری داشته باشد و درخشش سالمی را که در پوست جوان‌تر مشهود است از دست بدهد.
روش های درمانی مختلفی برای درمان جنبه های مختلف آسیب پوستی موجود است.
لایه برداری با لیزر، لایه برداری مکانیکی، لایه برداری شیمیایی و محصولات تزریقی می تواند ظاهر خطوط و چین و چروک های کل صورت یا مواردی را که در نواحی خاصی از صورت مانند لب بالایی و اطراف چشم ایجاد می شود، بهبود بخشد. این درمان‌ها همچنین می‌توانند برای رفع اختلالات رنگدانه‌ای مانند لکه‌های ناشی از آفتاب و افزایش سن استفاده شوند و می‌توان از آنها برای بهبود ظاهر اسکار آکنه یا سایر بیماری‌های پوستی استفاده کرد.

روش‌های درمان جوان‌ سازی پوست

نوع خاصی از درمان که به بهترین وجه نگرانی های شما را برطرف می کند، پس از مشاوره با جراح پلاستیک متخصص تعیین می شود. اکثر درمان های پوستی برای دستیابی به نتایج عالی نیاز به یک سری درمان و رویکرد چند روشی دارند. مهمتر از همه، بیمار باید متعهد به محافظت از پوست خود در آینده باشد تا نتایج به دست آمده ماندگاری بیشتری داشته باشد.
در زیر چند نمونه از روش‌های درمان جوان‌سازی و لایه‌برداری پوست آورده شده است:
• درمان‌های لیزر و نور شدید پالس (IPL) – برای از بین بردن تغییر رنگ و/یا سفت کردن افتادگی پوست استفاده می‌شود.
• لایه برداری شیمیایی – لایه برداری های اسیدی مختلف که در ترکیب های مختلف برای حذف لایه های خارجی آسیب دیده پوست استفاده می شود
• درمان‌های لیزر ابلیتیو (فرکشنال، لیزر CO2) – لایه‌های بیرونی پوست را از بین می‌برد تا خطوط و چین و چروک را صاف کند.
• ابلیشن مکانیکی ( درم ابریژن ، درمپلنینگ) – روش های خراش دادن جراحی برای نرم کردن ناهنجاری های سطح پوست
• درمان‌های غیر سایشی (میکرودرم ابریژن، میکرونیدلینگ، لایه‌برداری‌های اسیدی سبک) – روش‌های سنباده‌زنی کم تهاجمی برای درمان اسکارهای خفیف و تغییر رنگ
• فیلرهای پوستی – ترکیبات تزریقی برای بهبود خطوط پوست
• درمان های سم بوتولینوم نوع A – انقباض عصبی را مسدود می کند تا چین و چروک ها را آرام کند
• درمان ورید عنکبوتی (اسکلروتراپی) – تزریق برای از بین بردن رگ های سطحی ناخوشایند
شرایطی که با جوانسازی و بازسازی پوست قابل درمان هستند. هر بیمار منحصر به فرد است و ترکیبات مختلفی از علائم ژنتیکی و محیطی پیری را نشان می دهد که بر پوست آنها تأثیر می گذارد. راه‌های متعددی برای درمان بسیاری از این مسائل وجود دارد، و این روش‌های درمانی باید بر اساس شرایط و خواسته‌های خاص شما با جراح پلاستیک در میان گذاشته شوند.


موارد زیر برخی از شرایطی است که روش‌های مختلف جوان‌سازی پوست می‌توانند برطرف کنند:
• چین و چروک های ساکن: این چین و چروک ها همیشه قابل مشاهده هستند و با حرکات صورت تغییری در ظاهر ندارند.
• چین و چروک های پویا: این خطوط بیانی هستند که ممکن است زمانی که پوست حرکت نمی کند به صورت چین ها ظاهر شوند و با حرکات یا حالات صورت عمیق تر شوند.
• رنگدانه: کک و مک، لکه های خورشیدی یا سایر نقاط تیره پوست عمدتاً در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می شود.
• جای زخم: در نتیجه آکنه یا آسیب به پوست، جای زخم ممکن است متغیر بزند (ظاهر مواج به پوست)، حفره‌دار، تغییر رنگ یا لبه‌های برجسته داشته باشد.
• شرایط عروقی: رگ های خونی قابل مشاهده در سطح پوست، ضایعات عروقی که به صورت تاول های ریز پر از خون یا حتی قرمزی مداوم صورت ظاهر می شوند.
• از دست دادن رنگ پوست: ضعیف شدن ساختارهای حمایتی پوست (الیاف کلاژن و الاستین) که منجر به از بین رفتن استحکام پوست یا ایجاد سلولیت می شود.
• پوست کدر: پوستی که درخشش پر جنب و جوش ناشی از تجمع سلول های مرده پوست و منافذ مسدود شده را از دست داده است.

سوالاتی که ممکن است در ذهن شما نیز باشد!

جوان سازی پوست شامل درمان های زیبایی است که باعث می شود صورت و پوست شما جوان تر به نظر برسد .

عوارض جانبی شایع شامل اریتم، قرمزی و کبودی است. اینها عمر کوتاهی دارند و پس از هفت روز خود به خود برطرف می شوند.

اگرچه به اندازه روش های زیبایی جراحی درگیر نیست، جوانسازی پوست یک روش پزشکی است و خطراتی را به همراه دارد . بسته به نوع پوست، شرایط پزشکی، آلرژی و داروها، برخی از بیماران در معرض خطر عوارض شدیدتری قرار خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رزرو وقت ویزیت