خال برداری اصفهان

خال برداری اصفهان

خال ها رشد معمول پوست هستند. احتمالاً بیش از یک مورد روی صورت و بدن خود دارید. به گفته آکادمی پوست آمریکا، اکثر مردم در جایی روی پوست خود 10 تا 40 خال دارند.

بیشتر خال ها بی ضرر هستند و جای نگرانی نیست. مگر اینکه خال سرطانی باشد، نیازی به برداشتن آن ندارید، مگر اینکه شما را آزار دهد. اما اگر تاثیر آن بر ظاهر شما را دوست ندارید، یا اگر در اثر مالش به لباس شما تحریک می شود، برداشتن خال همچنان یک گزینه است.

چگونه بفهمم خال سرطانی است؟

بهترین راه برای تشخیص سرطانی بودن خال، مراجعه به متخصص پوست برای غربالگری سالانه سرطان پوست است. اگر سابقه سرطان پوست دارید، متخصص پوست ممکن است غربالگری را بیشتر توصیه کند.

در همین حال، در صورت مشاهده خال هایی که موارد زیر را در آنها مشاهده کردید، باید توسط متخصص پوست خود معاینه شوید:

 • نامتقارن هستند
 • دارای مرزهای نامنظم
 • از نظر رنگ یکنواخت نیستند
 • قطری بزرگتر از پاک کن مداد دارند
 • در حال تکامل یا تغییر در اندازه، شکل یا رنگ هستند

این نوع خال ها باید توسط یک متخصص پوست بررسی شوند، و سپس می تواند تصمیم بگیرد که آیا آنها باید برای سرطان پوست آزمایش شوند یا خیر.

خال برداری چگونه انجام می شود؟

یک متخصص پوست معمولاً می تواند خال را در طول یک ویزیت معمول در مطب از بین ببرد. گاهی اوقات برای تکمیل برداشتن خال یک ویزیت بعدی ضروری است.

 • انجماد. در این روش از مقدار کمی نیتروژن مایع برای برداشتن خال غیرسرطانی استفاده می شود.
 • سوزش. در این روش از جریان الکتریکی برای سوزاندن لایه های بالایی یک خال غیر سرطانی استفاده می شود. ممکن است بیش از یک جلسه طول بکشد تا برداشتن خال کامل شود.
 • اصلاح. این روش شامل استفاده از تیغه جراحی برای تراشیدن خال از سطح پوست است.
 • برداشتن. این روش عمیق‌تر از اصلاح است تا کل خال را از بین ببرد و پوست را دوباره بخیه بزند. این نوع برداشتن معمولاً اگر خال سرطانی باشد استفاده می شود.
  در صورت لزوم، متخصص پوست می تواند خال برداشته شده را از نظر سرطان پوست ارزیابی کند.

چرا خود درمانی برای حذف خال در خانه مضر است؟

روش های حذف خال خانگی بسیار آسان و راحت به نظر می رسند. ممکن است وسوسه شوید که یکی از این تکنیک ها را امتحان کنید تا از مراجعه به مطب متخصص پوست خود اجتناب کنید. با این حال، شواهدی وجود ندارد که درمان‌های خانگی برای برداشتن خال مؤثر باشد و برخی از آنها می‌توانند خطرناک باشند.

تعدادی منبع مورد اعتماد عوارض جانبی کرم های رفع خال موجود در داروخانه ها و فروشگاه های آنلاین را گزارش کرده اند. این کرم ها می توانند باعث ایجاد اسکارهای ضخیم در ناحیه خال شوند.

برداشتن خال ها با بریدن آنها با یک جسم تیز مانند قیچی یا تیغ نیز خطراتی را به همراه دارد. قطع هر گونه خال خطر عفونت را افزایش می دهد، به خصوص اگر ابزاری که استفاده می کنید به درستی ضد عفونی نشده باشد. شما همچنین می توانید یک اسکار دائمی در جایی که خال وجود داشت ایجاد کنید.

خطر دیگر برداشتن خال توسط خودتان این است که نمی توانید تشخیص دهید که آیا خال سرطانی است یا خیر. خال ممکن است ملانوم باشد. اگر پزشک متخصص پوست خال را آزمایش نکند و سرطانی باشد، ممکن است در سراسر بدن شما پخش شود و زندگی شما را تهدید کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر می خواهید خال را که آزارتان می دهد بردارید، به متخصص پوست مراجعه کنید. و در صورت تغییر خال که می تواند نشانه سرطان پوست باشد، حتماً معاینه شوید. پزشک می‌تواند یک بیوپسی انجام دهد، که عبارت است از برداشتن یک قطعه کوچک از خال برای آزمایش زیر میکروسکوپ برای بررسی سرطانی بودن آن.

سوالاتی که ممکن است در ذهن شما نیز باشد!

برداشتن خال می تواند از گسترش سلول های سرطانی و پیش سرطانی جلوگیری کند و نگرانی های زیبایی شما را در یک روش ساده برطرف کند . نتایج برای اکثر بیماران دائمی است.

همانطور که خال‌های میکروسکوپی که ما با آنها متولد می‌شویم می‌توانند به خال‌های قابل مشاهده تبدیل شوند، چند سلولی که پس از برداشتن خال باقی می‌مانند می‌توانند دوباره به یک خال با اندازه کامل تبدیل شوند. 

تصور می شود که در بیشتر موارد این اثر متقابل عوامل ژنتیکی و آسیب خورشید است . خال ها معمولا در دوران کودکی و نوجوانی ظاهر می شوند و با رشد شما اندازه و رنگ آن تغییر می کند. خال‌های جدید معمولاً در مواقعی ظاهر می‌شوند که سطح هورمون‌های شما تغییر می‌کند، مانند دوران بارداری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رزرو وقت ویزیت