رویش مجدد موها

رویش مجدد موها

ریزش مو وضعیتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. انواع مختلفی از ریزش مو وجود دارد، اما شایع ترین آنها طاسی با الگوی مردانه است. این یک نوع ریزش موی ژنتیکی است که معمولاً در میانسالی مردان را تحت تأثیر قرار می دهد. در واقع 50 درصد از مردان بالای 50 سال از این نوع ریزش مو رنج می برند . اما با درمان های خاص، می توان آن را معکوس کرد.

طاسی الگوی مردانه زمانی رخ می دهد که هورمون تستوسترون به طور طبیعی به هورمون دیگری به نام “DHT” تبدیل شود. برخی از مردان حساسیت ژنتیکی به DHT دارند که فولیکول های مو (یا “ریشه مو”) آنها را ضعیف می کند و در نهایت منجر به ریزش دائمی مو می شود. بنابراین رشد مجدد مو نیاز به معکوس یا سرکوب اثر DHT بر فولیکول های مو دارد.

با وجود وجود لوسیون ها و قرص های زیادی که ادعاهای مضحکی در مورد رشد مجدد مو دارند. تنها سه روش درمانی وجود دارد که از نظر علمی ثابت شده است که اثرات DHT را معکوس می کند و موهای شما را رشد می دهد. 

درمان های رشد مجدد مو

کاشت مو
در حالی که این گران ترین و تهاجمی ترین گزینه است، اغلب می تواند موثرترین باشد. با برداشتن فولیکول های مو از نواحی خاصی از بدن، جراحان می توانند موهای مقاوم به DHT را شناسایی کرده و آنها را در مناطقی از موهای از دست رفته قرار دهند. به این ترتیب موهای شما می توانند در عرض 9 ماه در نواحی نازک دوباره رشد کنند. هر جراحی از حدود 6000 پوند شروع می شود و بسیاری از مردان برای رسیدن به رشد مجدد به دو یا چند عمل جراحی نیاز دارند.

جدای از هزینه، جنبه منفی آن می تواند زخم در نواحی که فولیکول ها از آنجا برداشته می شوند و درد متعاقب آن باشد. به همین ترتیب، کاشت مو معمولاً به عنوان اولین گزینه برای مردان توصیه نمی شود، زیرا در صورت ریزش موی بیشتر، آنها بسیار گران هستند و همیشه مؤثر نیستند. با کاشت موهای نامناسب در ناحیه نامناسب، برخی از مردان می توانند با تکه های طاس در پشت موهای تازه رشد کرده خود باقی بمانند. توصیه می شود صبر کنید تا میزان ریزش موی شما مشخص شود.

قرص رشد مجدد مو – Propecia
پروپشیا موثرترین درمان پزشکی برای ریزش مو ناشی از طاسی با الگوی مردانه است. پروپشیا یک قرص نسخه ای است که یک بار در روز مصرف می شود. این حاوی ماده فعال فیناستراید است، یک ماده شیمیایی که به کاهش سطوح – و در نتیجه اثرات – DHT بر روی فولیکول‌های مو کمک می‌کند. برای اینکه به درستی کار کند، پروپشیا باید هر روزبرای مبارزه با ریزش مو مصرف شود. پس از قطع مصرف پروپشیا، موهای شما در عرض چند ماه دوباره شروع به ریزش می کنند.

خبر خوب این است که Propecia در متوقف کردن ریزش مو در 90 درصد مردان بسیار مؤثر است و تا 66 درصد از مردان باعث رشد مجدد مو می شود. این دارو با نسخه خصوصی با قیمت تقریبی 380 پوند در سال در دسترس است. 

کرم رشد مجدد مو – ماینوکسیدیل
ماینوکسیدیل دومین درمان موثر برای ریزش مو ناشی از طاسی با الگوی مردانه است. ماینوکسیدیل لوسیون یا فومی است که بدون نسخه از داروخانه ها در دسترس است. رایج ترین برند در بریتانیا Regaine است که با قیمت حدود 180 پوند در سال در دسترس است.

برای عملکرد صحیح، ماینوکسیدیل باید هر روز به مناطق طاسی روی پوست سر مالیده شود. مانند Propecia، ماینوکسیدیل فقط تا زمانی که آن را مصرف می کنید موثر است. پس از قطع مصرف ماینوکسیدیل، می توانید انتظار داشته باشید که ریزش موی شما در عرض چند ماه از سر گرفته شود.

مانند Propecia، ماینوکسیدیل نیز در جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد مجدد بسیار موثر است. در یک مطالعه، مشخص شد که 60٪ از مردانی که هر روز از ماینوکسیدیل استفاده می کردند، رشد مجدد مو را تجربه کردند. برخلاف Propecia، ماینوکسیدیل می تواند توسط زنانی که از ریزش موی ژنتیکی رنج می برند استفاده کنند. 

چگونه بفهمم طاسی با الگوی مردانه دارم؟

طاسی الگوی مردانه با الگوی ریزش مو که ایجاد می کند قابل تشخیص است. مردانی که از این عارضه رنج می برند، موهای جلو و بالای سر خود را از دست می دهند. با این کار یک مو U شکل در اطراف طرفین تا تاج سر باقی می ماند. کمتر رایج است که طاسی با الگوی مردانه منجر به ریزش مو در پشت یا کناره های سر شود.

به همین دلیل، تشخیص طاسی الگوی مردانه از سایر انواع ریزش مو آسان است. برخی از انواع ریزش مو موقتی هستند و به خودی خود منجر به رشد مجدد مو می شوند. انواع دیگر آن دائمی و شدیدتر از طاسی با الگوی مردانه هستند. به عنوان مثال، آلوپسی یونیورسالیس نوعی ریزش مو است که منجر به ریزش تمام موهای سر و بدن می شود.

سوالاتی که ممکن است در ذهن شما نیز باشد!

اگر یک فولیکول بسته شده، ناپدید شده باشد، زخمی شده باشد، یا موهای جدیدی تولید نکرده باشد، در این صورت یک موی جدید نمی‌تواند رشد کند. اما اگر فولیکول هنوز دست نخورده باشد، بله، امکان رشد مجدد موها – یا بهبود سلامت موهای نازک موجود وجود دارد.

بسیاری از فولیکول های مو تولید موهای جدید را متوقف می کنند. مردان ممکن است در سن 30 سالگی علائم طاسی را نشان دهند . بسیاری از مردان در سن 60 سالگی تقریباً طاس می شوند.

شما نمی توانید اندازه فولیکول های مو را تغییر دهید . اگر با موهای نازک متولد شده اید، این موضوع ژنتیکی است و هیچ محصولی به طور کامل آن را تغییر نمی دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رزرو وقت ویزیت