درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

قبل از تشخیص ریزش مو، پزشک احتمالاً شما را معاینه فیزیکی می کند و در مورد رژیم غذایی، روال مراقبت از مو، و سابقه پزشکی و خانوادگی شما می پرسد. همچنین ممکن است تست هایی مانند موارد زیر داشته باشید:
• آزمایش خون. این ممکن است به کشف شرایط پزشکی که می تواند باعث ریزش مو شود کمک کند.
• تست کشش. پزشک شما به آرامی چند ده تار مو را می کشد تا ببیند چند تا مو بیرون می آید. این به تعیین مرحله فرآیند ریزش کمک می کند.
• بیوپسی پوست سر پزشک نمونه هایی را از پوست یا چند تار مو کنده شده از پوست سر می تراشد تا ریشه مو را زیر میکروسکوپ بررسی کند. این می تواند به تعیین اینکه آیا عفونت باعث ریزش مو شده است یا خیر کمک کند.
• میکروسکوپ نوری. پزشک شما از ابزار خاصی برای بررسی موهای کوتاه شده در پایه آنها استفاده می کند. میکروسکوپ به کشف اختلالات احتمالی ساقه مو کمک می کند.

درمان ریزش مو

درمان های موثر برای برخی از انواع ریزش مو در دسترس است. ممکن است بتوانید ریزش مو را معکوس کنید یا حداقل آن را کاهش دهید. در برخی شرایط، مانند ریزش موی تکه‌ای (آلوپسی آره‌آتا)، موها ممکن است بدون درمان در عرض یک سال دوباره رشد کنند. درمان ریزش مو شامل داروها و جراحی است.
دارو
اگر ریزش موی شما ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد، درمان آن بیماری ضروری خواهد بود. اگر داروی خاصی باعث ریزش مو شده است، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که مصرف آن را برای چند ماه متوقف کنید.
داروهایی برای درمان طاسی الگوی (ارثی) در دسترس هستند. رایج ترین گزینه ها عبارتند از:
ماینوکسیدیل (روگین). 
فیناستراید (پروپسیا). 

کاشت مو

در شایع ترین نوع ریزش موی دائمی، فقط قسمت بالای سر تحت تاثیر قرار می گیرد. کاشت مو یا جراحی ترمیم می تواند از موهایی که باقی مانده است نهایت استفاده را ببرد.
در طی عمل کاشت مو، یک متخصص پوست یا جراح زیبایی مو را از قسمتی از سر که دارای مو است برمی دارد و آن را به یک نقطه طاسی پیوند می دهد. هر تکه مو یک تا چند تار مو دارد (میکروگرافت و مینی گرافت). گاهی اوقات یک نوار بزرگتر از پوست حاوی چندین گروه مو گرفته می شود. این روش نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد، اما دردناک است، بنابراین برای کاهش هر گونه ناراحتی به شما داروی آرامبخش داده می شود. خطرات احتمالی شامل خونریزی، کبودی، تورم و عفونت است. ممکن است برای رسیدن به اثر مورد نظر به بیش از یک عمل جراحی نیاز داشته باشید. ریزش موی ارثی با وجود جراحی در نهایت پیشرفت خواهد کرد.

لیزر درمانی

سازمان غذا و دارو یک دستگاه لیزر سطح پایین را به عنوان درمان ریزش موی ارثی در مردان و زنان تایید کرده است. چند مطالعه کوچک نشان داده است که تراکم مو را بهبود می بخشد. مطالعات بیشتری برای نشان دادن اثرات طولانی مدت مورد نیاز است.


 شیوه زندگی و درمان های خانگی


ممکن است بخواهید روش های مختلف مراقبت از مو را امتحان کنید تا روشی را پیدا کنید که به شما احساس بهتری نسبت به ظاهرتان بدهد. به عنوان مثال، از محصولات حالت دهنده استفاده کنید که حجم می دهند، موهای خود را رنگ کنید، مدل مویی را انتخاب کنید که باعث می شود قسمت پهن شده کمتر به چشم بیاید. از کلاه گیس یا اکستنشن استفاده کنید یا سر خود را بتراشید. برای ایده ها با یک آرایشگر مو صحبت کنید. این رویکردها را می توان برای رفع ریزش موی دائمی یا موقت استفاده کرد.

سوالاتی که ممکن است در ذهن شما نیز باشد!

اگر یک فولیکول بسته شده، ناپدید شده باشد، زخمی شده باشد، یا موهای جدیدی تولید نکرده باشد، آنگاه یک موی جدید نمی‌تواند رشد کند. اما اگر فولیکول هنوز دست نخورده باشد، بله، می‌توان موها را دوباره رویش داد – یا سلامت موهای نازک‌تر موجود را بهبود بخشید.

داروها رایج ترین درمان ریزش مو در زنان هستند. آنها شامل موارد زیر هستند: ماینوکسیدیل (Rogaine، نسخه های عمومی) . این دارو در ابتدا به عنوان درمان فشار خون بالا معرفی شد، اما افرادی که آن را مصرف می کردند متوجه شدند که مو در جاهایی که از دست داده بودند رشد می کنند.

 بیوتین، به عنوان ویتامین B7 شناخته می شود، یک ویتامین B پیچیده است که اغلب به دلیل داشتن مزایای رشد مو مورد تبلیغ قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رزرو وقت ویزیت